GALERIA

Aparat

Czyli dział techniczny.

Zdjęcia i inne metriały z tej strony można kopiować z zachowaniem zasad licencji GFDL. Autor: Adam Cebula. No... Nie wiem do czego byłoby to komu potrzebne, ale można.


Ale o co tu chodzi?! To jest prezentacja działania różnej optyki w aparacie fotograficznym. Na rysunku widzimy udowodnione metodami geometrycznymi, że od obiektywu zależy niewiele.Obiektyw został zaznaczony symbolicznie, jako przekrój soczewki. Oczywiście dramatycznie został uproszczony bieg promieni w obiektywie. Jednak dla "normalnych" odległości w fotografii, pomijając przypadek makrofotografii nie musimy się nim martwić i z wystarczającą dokładnością możemy przybliżyć obiektyw, dziurką, jak fotografii otworkowej.

Mamy tu dwa przypadki, obiektywu o ogniskowej krótkiej i długiej. Linie biegnące od fotografowanych obiektów do obiektywu i przecinające płaszczyznę filmu lub matrycy pozwalają ustalić co na tej matrycy czy filmie się znajdzie. Jak widać stosunek wielkości przedmiotów w kadrze jest ustalony poprzez odległość od aparatu. Trójkąty utworzone przez oś optyczną aparatu, płaszczyzny filmów lub matryc i linii biegnących od fotografowanych obiektów przez obiektyw, są trójkątami podobnymi . Czy można więc zastąpić obiektyw wąskokątny jakimś "zwykłym" poprzez wykadrowanie interesującego kawałka ujęcia?

Spróbujmy. Na zdjęciu pierwszym mamy wieże kościoła sfotografowane za pomocą teleobiektywu 500 mm. Na drugim fotografię wykonaną standardowym obiektywem (ok 50 mm). Na trzecim wycięty z drugiego zdjęcia obszar odpowiadający mniej więcej pierwszemu zdjęciu. Co prawda geometrycznie wszystko się zgadza, ale... Jednak musimy stosować wielkie teleobiektywy. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że głębia ostrości przy fotografowaniu obiektywem 500 mm czegoś odległego o ok 1 km jeszcze nie obejmuje nieskończoności. Wieża jest ostra, ale to, co za nią, już nie.

Aparat
Aparat
Św. Michał
Święty Michał
zrobione obiektywem 500 mm.

Święty Michał
Święty Michał wykadrowany
Św. Michał
Święty Michał standardem

Święty Michał
Zdjęcie z wykonane z trzema lampami.
rozdzielacz
Rozdzielacz sygnału.

astrolabium
Astrolabium? Zdjęcie dla porównania.
astrolabium
Morda Zdjęcie dla porównania.

surowe
Zdjęcie surowe.
ostrze
Zdjęcie ciut wyostrzone.

planeta
1000 mm z telekonwerterem x2.
lysy
Łysy 1000 mm z telekonwerterem x2.

lysy
Łysy, reszta, co się w kadrze nie zmieściła .
lysy
Kropelki.

filtr
Filtr połówkowy Hoya(?) z obiektywem 300 mm.
refocus
Działanie filtra iterative refocus.

foto
Kłopoty z GO.
multi_min.jpg
Wieloklatkowa redukcja szumu.

michal
Lampa błyskowa w terenie.
IMG_4820a_min.JPG
Saturn.

mean
Uśrednianie cd. Mean.Valid HTML 4.01 Transitional